Jak złożyć dobre wyjaśnienia? Sprawa w prokuraturze, sprawa na Policji...

Przede wszystkim, składając wyjaśnienia w charakterze podejrzanego, czy też oskarżonego, należy pamiętać o swoich podstawowych prawach procesowych, wynikających z przepisów kodeksu postępowania karnego. Są to między innymi:

- prawo do obrony - czyli przedstawienia własnej wersji wydarzeń, prawo do posiadania obrońcy,
- prawo do odmowy składania wyjaśnień - w ogóle nie musimy nic mówić,
- prawo do odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania - które mogłyby nas narazić na ujawnienie niekorzystnych informacji,
- prawo do uczestniczenia w czynnościach dowodowych, w tym do zadawania pytań świadkom,
- prawo do składania wniosków dowodowych - nasz aktywny udział w sprawie.

Co istotne, oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swojej niewinności, ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść. To jest rola organów ścigania i to Policja czy Prokuratura ma za zadanie udowodnić winę i sprawstwo danej osoby.

Po drugie, oskarżony nie ma obowiązku składania wyjaśnień. W związku z powyższym - oskarżony nie musi w ogóle NIC wyjaśniać, nie musi ujawniać żadnych szczegółów na temat sprawy. Może milczeć i czekać na przyjazd swojego obrońcy. 

Jak już oskarżony decyduje się wyjaśniać - nie ma obowiązku mówić prawdy. Jednym słowem - zawsze może kłamać. To organy ścigania muszą udowodnić, że nie mówi prawdy.

Składając wyjaśnienia warto wykazać się refleksem i sprytem, nie mówić zbyt dużo, a jak się czegoś nie pamięta - nie opowiadać o tym na siłę. Czasem lepiej czegoś nie opisywać, niż o tym zmyślać i "pleść trzy po trzy". To, co powiemy może przecież zostać wykorzystane przeciwko nam.

W każdej sprawie karnej warto mieć adwokata jako obrońcę... Dobry adwokat karnista ustali z nami sensowną taktykę wyjaśnień, dowie się wielu rzeczy niedostępnych dla nas, złoży konieczne wnioski dowodowe, no i zna się na kruczkach prawnych, a na tym wygrywa się wiele spraw :)

Wyjaśnienia można składać kilkukrotnie, a więc gdy podejmiemy z adwokatem decyzję o rozszerzeniu swoich wyjaśnień - można to zrobić w późniejszym czasie, nawet jak wcześniej nie wyjaśnialiśmy w ogóle. Zawsze ciężej  jest się wycofać ze zbyt szerokich opowieści, niż złożyć krótkie i sensowne oświadczenia na koniec postępowania ...





Komentarze