Jazda po alkoholu na nartach i snowboardzie

Rozpoczął się sezon ferii zimowych i białego szaleństwa. Często odpoczywamy cały dzień na nartach czy snowboardzie, robiąc sobie przerwy w rozmaitych knajpkach na stoku, niejednokrotnie racząc się „wzmacnianymi” trunkami. Czy jednak zastanawiamy się co nam grozi za jazdę na nartach czy snowboardzie po alkoholu? 

Regulaminy stoków narciarskich – to jedno. Warto je przeczytać, ponieważ korzystanie ze stoku narciarskiego oznacza zazwyczaj zaakceptowanie przez nas postanowień jego regulaminu. W kwestii bezpieczeństwa, warto również zapoznać się z kodeksem FIS, który od 1967 roku określa zasady zachowania się na trasach narciarskich dla ich użytkowników: narciarzy i snowboardzistów.

Pamiętajmy także, że od 31 grudnia 2011 roku obowiązuje nas również ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Specjalnie przeszkoleni policjanci na nartach mogą być obecni na stoku i zbadać naszą trzeźwość alkomatem. Co wtedy?

Zgodnie z treścią przepisu art. 45 powołanej ustawy: „Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny”.

Ponieważ postępowanie w takiej sprawie opiera się na przepisach postępowania w sprawach o wykroczenia, oznacza to, że możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości od 20 do 500zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sprawa zostanie skierowana do właściwego sądu z wnioskiem o ukaranie, po czym zostaniemy wezwani na rozprawę – z reguły do sądu w którego okręgu popełniono wykroczenie. Grzywna orzeczona przez sąd może nawet sięgać kwoty 5 tys. zł.

Warto więc zachować na stoku zdrowy rozsądek i mieć na uwadze fakt, iż nasza trzeźwość może zostać skontrolowana przez policjantów. Informacje ujawnione przez Komendę Główną Policji wskazują, że w sezonie zimowym 2012/2013 na zorganizowanych terenach narciarskich służbę patrolową pełniło 216 policjantów, którzy realizowali swoje zadania głównie na terenach województwa małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego, ujawniając szereg wykroczeń i przestępstw popełnionych przez narciarzy i snowboardzistów.


Komentarze

  1. Stan nietrzeźwości to ile znaczy się ? Powyżej 0,5 promila ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Według mnie powinni zabierać prawo jazdy za jazda po alkoholu. Nasze prawo jest zbyt pobłażliwe dla "odważnych kierowców".

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz